Про радників

about-image

Вітаємо на офіційному сайті нашої спільноти!

Ми – громадські радники. Це не професія і не спеціальність, не діагноз чи ярлик у суспільстві, –  це покликання!

За кордоном таких як ми називають параюристами: проводячи паралель з парамедиками – медичними працівниками, які надають першу (іноді екстрену) допомогу постраждалим, адже ми також надаємо першу правову допомогу (інформацію), необхідну людині для вирішення її проблемної ситуації.

Хто ми такі?

Ми активні мешканці громад у всіх куточках України, які не байдужі до ситуації у громаді, області, країні, готові допомагати іншим людям вирішувати складні (і не дуже) життєві обставини, постійно шукають нові знання – для власного розвитку та розвитку своїх громад.

Ми не маємо юридичної освіти, проте пройшли спеціальне навчання з базових правових питань та отримали відповідні свідоцтва.

Наша головна цінність – це Людина, захист її прав та свобод. І ми щасливі, коли бачимо результати своєї діяльності, зміни, які творяться нашими зусиллями, людей, яким змогли допомогти.

Саме це надає нам крила та мотивує не зупинятися перед труднощами.

Що ми робимо?

Громадський радник це той, хто знає як працює система правосуддя, які існують провайдери правової допомоги й розуміє до якої інституції необхідно звернутись людям, щоб найшвидше й найякісніше отримати професійну правову послугу.

Ми уважно вивчаємо наявну правову проблему та перенаправляємо до компетентної служби чи інституції, або надаємо правову інформацію, яка допоможе людині самостійно розв’язати цю проблему.

За порадою та допомогою можуть звернутися і представники місцевої влади, яким потрібні підказки у процесах реформування, децентралізації, комунікації тощо.

Громадські радники можуть ініціювати та реалізовувати позитивні зміни в своїх громадах, а також отримувати підтримку від донорів, держави і самої громади.

В чому наша особливість?

В обласних центрах та великих містах рівень доступу до професійних юристів досить високий і продовжує зростати, адже навчальні заклади щороку випускають сотні нових спеціалістів-правників.

Водночас, віддалені гірські села, невеликі населенні пункти, «вимираючі» сільські райони, вразливі та закриті спільноти, малозабезпечені громадяни тощо – часто не мають вільного доступу до фахових юристів державних або неурядових провайдерів правової допомоги.

Крім того, ще однією перешкодою у доступі до правосуддя для таких людей можуть бути невміння чи небажання правників спілкуватися із складними або малозабезпеченими клієнтами, зверхнє ставлення до людей, пошук фінансової вигоди, складні юридичні терміни тощо.

Громадські радники знаходяться найближче до людей і живуть з ними в одному середовищі, вони спілкуються зрозумілою мовою, розуміють труднощі та проблеми, активно задіяні в житті громад та виконують свої функції безкоштовно.

Ми унікальні?

У багатьох країнах історія становлення інституту параюристів сягає вже понад 50 років! Індонезія, Зімбабве, Кенія, Угорщина, Англія, США, Канада, Австралія, Непал, Японія, Південна Корея – далеко не повний перелік держав, де параюристи успішно працюють поруч з фаховими юристами, забезпечуючи первинну ланку доступу до правосуддя на локальному рівні.

У переважній більшості країн громадські радники не отримують грошової винагороди за свою діяльність, але набувають авторитету та популярності у своїй громаді, адже володіють знаннями, є джерелом достовірної інформації та дієвих контактів, здатні пояснити можливі наслідки дій людини, спираючись на отриману систему знань та широкий світогляд.

В складі своєї спільноти вони продовжують навчатись, подорожувати, посилювати свої спроможності та знання, вони отримують необхідні інформаційні матеріали та технічну підтримку, прямий доступ до провідних експертів та контакти фахівців.

Історія спільноти

Перші громадські радники в Україні за підтримки експертного середовища та Міжнародного фонду «Відродження» свою діяльність розпочали наприкінці 2017 року.

26-27 листопада 2018 року відбувся Перший Форум громадських радників, на якому – укладено та підписано перший Меморандум про співпрацю між громадськими радниками різних навчальних наборів, а 28 листопада 2018 року відбулася міжнародна конференція «Громадські радники в Україні».

23 липня 2019 року пройшла відкрита дискусія «Тренди в громадах: досвід громадських радників», де громадські радники з різних регіонів презентували свої успішні кейси.

У серпні 2019 року під час Літнього табору громадських радників було проведено Установчі збори організації, на яких делеговано представників різних регіонів України для заснування громадської організації. Засновниками ГО стали: Василь Бороздін (місто Шостка Сумська область), Лідія Чернига (смт Білики Полтавської області), Марина Копачевська (село Старі Кодаки Дніпропетровської області), Олег Карпенко (місто Первомайськ Миколаївської області), Олена Чудінович (місто Здолбунів Рівненської області), Ольга Радіонова (місто Каховка Херсонська область). Головою організації обрано Ольгу Радіонову, яку делеговано для здійснення реєстраційних дій громадської організації.

30 вересня 2019 року – зареєстровано ГО «Асоціація громадських радників України».

23-25 листопада 2019 року відбувся Другий Форум громадських радників, а 26 листопада 2019 року – публічна презентація діяльності громадських радників за 2017-2019 роки.

До складу Координаційної Ради організації обрано регіональних координаторів, ними стали:

 • Західний регіон – Ігор Святий (село Почапинці Тернопільської області)
 • Південний – Ірина Островська (місто Первомайськ Миколаївської області)
 • Північний – Тетяна Сергієнко (місто Чернігів Чернігівської області)
 • Північно-Західний – Тетяна Тульчій (місто Вінниця Вінницької області)
 • Східний – Алла Аніщенко (місто Харків Харківської області), згодом – Олена Хомич (місто Лисичанськ Луганської області)
 • Центральний – Марина Редченко (село Старі Кодаки Дніпропетровської області)

У листопаді 2019 року – проведено Загальні Збори членів організації, затверджено регіональних координаторів та обрано голову організації – Віталія Фурманюка (місто Кривий Ріг Дніпропетровської області), однак відповідні зміни до єдиного державного реєстру внесено не було.

У лютому 2020 року було проведено позачергові Загальні Збори членів організації, на яких обрано нового голову організації – Анатолія Левчука (село Баїв Волинської області).

У період з червня до вересня 2020 року спільнотою, разом з ініціативою «Makitra», організовано процес підготовки Стратегічного плану організації на період до 2023 року.

12-13 вересня 2020 року – проведено зустріч партнерів та друзів АГРУ з метою стратегічного планування основних напрямків розвитку організації.

26 грудня 2020 року відбувся Третій (онлайн) Форум громадських радників.

Наприкінці 2020 – на початку 2021 року під керівництвом експертки Олени Матвійчук впроваджено першу навчальну та менторську програми «Громадські радники» в онлайн форматі. Таким чином відбувся 8 навчальний набір громадських радників.

Впродовж квітня 2021 року у всіх 6 об’єднаннях організації відбулися регіональні зустрічі, до яких загалом долучилися понад 100 громадських радників і радниць.

13-15 серпня 2021 року відбувся Другий табір громадських радників в Карпатах, на який завітали 31 громадський радник/радниця з різних областей України.

Впродовж червня-жовтня 2021 року тривала робота з підготовки Фандрейзингової та комунікативної стратегії АГРУ, яку супроводжував експерт, представник Фундації імені князів-благодійників Островських Руслан Краплич.

Наша місія

АГРУ розвиває Україну як правову державу та втілює демократичні зміни у громадах через розбудову спроможної спільноти громадських радників.

Наше бачення

 • АГРУ є впізнаваною, авторитетною організацією в Україні та визнана в світовій параюристській спільноті. Нас запрошують для представництва, обміну досвідом та співпраці
 • Громадські радники займають активну соціальну позицію в житті громади та організовують кампанії з правопросвітництва громадян
 • Громадські радники об’єднують громадян, владу, громаду, бізнес для злагодженого вирішення спільних проблем і використання існуючих можливостей, залучають ресурси для впровадження локальних ініціатив
 • Мешканці громади, у яких працюють громадські радники, обізнані щодо своїх прав і розуміють свій важіль впливу, згуртовані та вирішують питання виключно правовим способом
 • АГРУ є інституцією із підвищення кваліфікації та компетенцій громадських радників
 • Створена потужна мережа громадських радників, відбувається постійний обмін досвідом та поширення алгоритмів вирішення правових питань

Наші цінності

Спільнота

АГРУ – це люди, об’єднані спільними цінностями для досягнення однієї мети, які допомагають і підтримують одне одного у втіленні демократичних змін у громадах

Повага до прав людини

Ми сприяємо забезпеченню прав і свобод завдяки правопросвітницький діяльності в громадах та розвитку культури вирішення питань виключно у правовий спосіб

Незалежність

АГРУ є самодостатньою спільнотою, вільною від заангажованості та упередженості у своїх діях

Патріотизм

Члени нашої спільноти своїми діями транслюють громадянське почуття любові до України та діють в її інтересах

Покликання

Кожен громадський радник реалізує свій внутрішній потяг до розвитку своєї громади шляхом активної участі у її житті та підвищення правової обізнаності її мешканців

Прозорість та відкритість

Наша спільнота відкрита до співпраці, ми залучаємо та навчаємо нових громадських радників, а доступ до процесів життєдіяльності організації відкритий для кожного її учасника

Потрібна допомога?

needHelp-1
кожен

може звернутися до Громадського радника по допомогу

needHelp-1
підтримка

очікує кожного, хто звернеться

needHelp-1
доступність

забезпечена наявністю радників навіть у невеликих містах та селищах

needHelp-1
право –

це інструмент, який ми використовуємо для вирішення проблем окремих людей або громад

needHelp-1
після

звернення ніхто не буде покинутий

Громадські радники - це:

226 радників
5609 звернень
4705 перенаправлень

516

Органи місцевого самоврядування

535

Бюро та центри безоплатної правової допомоги

473

Соціальні служби Управління праці та соціального захисту населення

206

Центри надання адміністративних послуг

1465

Інші

Голова організації

Регіональні координатори

Партнери

Українська школа практичних знань з питань доступу до правосуддя
Міжнародний фонд “Відродження”
Мережа правового розвитку
Українська Фундація Правової Допомоги
Агентство США з міжнародного розвитку
Координаційний центр з надання правової допомоги
Правові клуби «PRAVOKATOR»

Часті питання

Хто такі громадські радники?

Громадські радники – це активні та небайдужі мешканці громад, які готові допомагати іншим людям знайти шляхи вирішення їх проблем та потреб.

Вони добре знають, як працюють державні органи та система правосуддя, які існують провайдери правової допомоги, та розуміють до якої інституції необхідно звернутись людям, щоб найшвидше й найякісніше отримати професійну правову послугу. 

Вони не мають юридичної освіти, проте пройшли спеціальне навчання з базових правових питань, отримали відповідні свідоцтва,  а також постійно шукають нові знання – для власного розвитку та розвитку своїх громад.

За кордоном їх називають параюристами: проводячи паралель з парамедиками – медичними працівниками, які надають першу (іноді екстрену) допомогу постраждалим, адже ми також надаємо першу правову допомогу (інформацію), необхідну людині для вирішення її проблемної ситуації.

Сьогодні в Україні діє більше 150 громадських радників. Це динамічна та зростаюча мережева спільнота, об’єднана громадською організацією “Асоціація громадських радників України”.

Детальніше про роботу спільноти читайте у Звіті за 2017-2019 роки.

Чи надають громадські радники правові консультації?

Громадські радники не надають правових консультацій. Їх головними функціями є:

 • перенаправлення до посадових осіб, установ, служб, організацій тощо, в межах компетенції яких є вирішення тієї чи іншої проблеми людини, яка звернулася;
 • інформування про хід основних реформ, та надання правової інформації, що стосується суспільно важливих тем життя суспільства;
 • активне правопросвітництво – як самостійно, так і спільно з партнерами, активістами та небайдужими мешканцями громад.

Скільки коштують послуги громадських радників?

Громадські радники виконують свої функції безкоштовно.

Але це не означає, що вони надають послуги низького гатунку.

Хоча діяльність громадських радників не є “професійною” у вузькому розумінні цього слова (тобто не може бути охарактеризована набором певної сукупності професійних завдань та обов’язків, які виконують вони виконують, а також не є джерелом матеріального забезпечення), вони мають достатньо знань, навичок, досвіду та інших ресурсів для того, щоб детально розібратися у проблемах людини, та порадити можливі шляхи їх вирішення.

Основною мотивацією для них є реалізація свого покликання – допомагати іншим людям та змінювати життя своєї громади на краще. Крім того, вони набувають авторитету та популярності у своїй громаді, адже володіють знаннями, є джерелом достовірної інформації та дієвих контактів, здатні пояснити можливі наслідки дій людини, спираючись на отриману систему знань та широкий світогляд.

Де навчалися громадські радники?

Громадські радники пройшли навчальну програму, розроблену групою провідних українських експертів-практиків у 2016 році з урахуванням міжнародного досвіду навчання параюристів та розуміння стратегічної ролі громадських радників –  фасилітації життя в громадах та інтеграції сервісів у громади.

Серед авторів програми: практики з державної системи надання безоплатної правової допомоги, представники громадських організацій-провайдерів правової допомоги, правозахисних громадських організацій, соціальні працівники, експерти з ґендерних питань та протидії дискримінації, а також куратори юридичних клінік.

Обсяг навчальної програми – понад 90 навчальних годин (три модулі по три з половиною дні кожен). 

Перший навчальний модуль об’єднує тематика «Права людини»

Учасники вивчають базові знання щодо концепції «права людини», і мають розуміти, яким чином ідентифікувати порушення прав людини, як діяти у випадку порушень прав людини. 

Окрім того, учасники отримують розуміння, що таке дискримінація, якими є її види, отримують навички щодо формування бюджетного процесу та інструменти впливу на владу. Базові знання щодо найбільш актуальних

правових питань для громад, зокрема, щодо захисту прав споживачів, розуміння обставин та наслідків укладання контрактів, у тому числі, кредитних та онлайн купівель, учасники програми опановують онлайн.

Другий тематичний модуль «Зміни в громаді» стосується опанування цілого набору інструментів, які можуть бути використаними для впливу

на можливості вирішення проблем в громаді. Зокрема, серед тематичних

блоків модулю є блок про те, як дізнатися, які проблеми в громаді

є пріоритетними, яким чином управляти змінами в громаді, як ініціювати та організовувати адвокаційні кампанії, як комунікувати в громаді, знайомство з можливостями відновних практик у громаді та опанування навичок медіаграмотності.

Третій тематичний модуль «Системні зміни через співпрацю» включає блоки безпеки в громаді, критичне мислення, інформаційну безпеку, розуміння того, як протидіяти домашньому насильству, а також планування діяльності в громаді на найближчий час.

Між модулями учасники та учасниці навчання виконують домашні завдання, які є практичними і побудованими таким чином, щоб після їхнього виконання майбутні радники розширили коло своїх контактів у громаді.

Як знайти громадського радника?

Сьогодні в Україні діє більше 150 громадських радників практично у всіх куточках України. 

І якщо ви ніколи не чули від сусідів, друзів чи знайомих про громадських радників та їх діяльність, скоріше за все, це означатиме, що поки у Вашій громаді такої людини немає. Адже інформація про активних, ініціативних та дієвих людей розноситься серед мешканців невеликих громад дуже швидко.

Щоб перевірити чи є у вашому селі/селищі/місті активний громадський радник – скористайтеся цим сервісом, який дозволяє переглянути інформацію про всіх радників  у вигляді списку або карти, а також знайти радника за певною сферою діяльності чи областю.

Адреса для листування

02096, місто Київ, Харківське шосе, будинок 21, квартира 118

Телефон

+38‭ 095 020 60 39‬